حسن کریمی

حسن کریمی

حسن کریمی

حسن کریمی در ۵ آبان در بندرعباس متولد شد

تحصیلات ابتدائی خود را به پایان رسانیده . به کار تآتر علاقه وافری داشت بگونه ای در دوران تحصیل همواره در نمایش هائی که از طرف مدرسه برگزار می شد شرکت می نمود . چون در گذشته تآتر به صورت یک هنر نظام دار در این شهر جلوه ای نداشت از اینرو فعالیت خویش را متوجه موسیقی نمود .وعود که خود یک ساز رایج محلی است به عنوان یک ساز ایده ال انتخاب و در یادگیری آن تلاشفراوان نمود تا این که در نواختن آن مهارت پیدا کرد و همزما ن با گشایش رایو وتلویزیون در این شهر اولین نوازنده وخواننده ای بود که در تلویزیون آهنگهای محلی اجرا کرد از سال ۱۳۴۸ گروهی که افراد آن ۶ نفر میباشد بنام گروه پسران دریا تشکیل داد و رهبری گروه را خود بر عهده گرفت و بر فعالیت خود افزود .

کریمی تا کنون ۳۰ ترانه خوانده است که همه به صورت صفحه ونوارکاست روانه بازار شده اند ترانه های سیمین – نصیحت – خلیج فارس و عشق نا فرجام پر فروش ترین صفحات و نوار کریمی بوده است .    منبع از کتاب حیات فرهنگی استان هرمزگان
چندی پیش استان هرمزگان بار دیگر یکی از هنرمندان با سابقه و سرشناس خود را که در عرصه موسیقی محلی فعالیت داشت غریبانه و مظلومانه و متاسفانه بی خبر از دست داد که درگذشتش مردم هنر دوست و جامعه هنری را متاثر نمود و این تنها حسن کریمی نبود که این چنین غریبانه جان سپرد. این هنرمند که روزی یکی از چهره های معرف ومحبوب موسیقی محلی بود چنان  در انزوا و فراموشی در گذشت که کمتر کسی از مرگش آگاه شد که این فراموشی و بی خبری مختض حسن کریمی نبود – متاسفانه تعدادی از هنرمندان سرشناس دیگر نیز بدینگونه بی عادلانه در دریای بی مهری و قدرنشناسی غرق شدند که نجات غریقان مسئول نیز نتوانستند جهت نجاتشان از قعر آبها بی توافتی اقدام کنند .که اگر قبل از مرگ دستی گرم و نوازشگر بادستمالی از مهر و عاطفه گرد فراموشی و بی خبری را از چهره غم گرفته و درد آلودشان بزداید با دلی آرامتر وروحی شادتر جان بجان آفرین تسلیم می کنند که مرگ حق است و گریزی از آن نیست و دلگرمی خواهد بود برای دیگر هنرمندان و پیشکسوتان موجود در عرصه هنر وفرهنگ .حسن کریمی متولد بندرعباس از ئمره هنرمندان فعال در زمینه موسیقی محلی ده چهل به بعد و جزء اولین کسانی بود که موسیقی محلی را بطور گسترده و با سبکی جدید شروع نمود . او ابتدا ازآهنگهای قدیمی از ساخته مرحوم ( نصرک) الهام گرفت و سپس خود با ساخت آهنگهای جدید که خود شاعری و نوازندگی و خواننده گیش را بعهده داشت فعالیت خود را گسترش داد. بحدی که این هنرمند توانست برای اولین بار در استان آهنگهای خود را به صورت صفحه گرامافون  وارد  بازار کند که مورد توجه فراوان قرار گرفت وی از بدو تآسیس رادیووتلویزیون همکاری خود را با این دو رسانه شروع نمود چیزی حدود سی سال مشغول فعالیت بود که مدتی بعد با همکاری شادروان ارسلان عطائی مشترکآ کارهای زیادی را انجام نمودند که هواداران بسیاری داشت بنده نیز چند آهنگ و ترانه برای او ساختم که با استقبال روبرو شد واز این آثار می توان (تو راه مدرسه – بدو رو پشت بوم تا اتبگینم )

<pرا نام برد . بعضی ار آهنگهای او را می توان جزء آثار ماندگاری آورد از قبیل ( حمیده – بده جونم بده دلبرم – سبزه نارنجی و…….) این هنرمند محلی خوان در زمینه نوحه خوانی وتعزیه خوانی نیز مهارت داشت بطوری که یک پای ثابت بعضی حسینیه ها ومساجد بود او از صدائی گرم وجذابی برخوردار بود بطوری که تا سالهای متمادی و با وجود کثرت سن هنوز صاحب آن صدای گرم و جذاب بوده .

متاسفانه این هنرمند پیشکسوت در اثر بیماری کبدی پس از ماهها تحمل درد و رنج فراوان ناشی از بیماری که حدود دو ماه در حال اغماء بسر برد در یکی ازروزهای گرم مرداد ماه سال ۸۳ در سن ۶۰ سالگی در انزوا و غربت  دار فانی را وداع گفت .

                                                                         نویسنده  سهراب حسنی پور

Related Singers - خواننده های مرتبط

Artist Songs - ترانه های خواننده

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *