علی محبوب

علی محبوب

علی محبوب

بلبل جزیره لقب علی بن محبوب می باشد که وی را با صدای گیرایش شهره خاص و عام ساخته است

علی محبوب از پیشکسواتان موسیقی هرمزگانی، متولد روستای صلخ از توابع جزیره قشم است.

علی محبوب از پیش‌کسوتان موسیقی هرمزگانی سبک جزیرتی است. این نوع موسیقی بعلت اینکه در جزیره قشم رواج بیشتری داشت به سبک جزیرتی معروف بود، و با توجه به بافت فرهنگی جزیره قشم، تا حدودی سبک اولیه خود را حفظ نموده و بیشتر به موسیقی خلیجی و طرب نزدیک است. استودیوی خلیج فارس، اولین استودیوی ضبط موسیقی در هرمزگان واقع در فلکه بلوکی بندر عباس، برای اولین بار با ضبط کارهای علی محبوب و بخش گسترده نوارهای این هنرمند باعث گردید که مردم هرمزگان با گوشه‌های دیگری از موسیقی استان خود اشنا گردند. علی محبوب به همراه گروه خود که همگی از جزیره قشم بودند، در مدت کوتاهی در سراسر استان معروف شدند و مردم از آنها برای اجرای برنامه در مراسم عروسی دعوت بعمل می‌آوردند

در موسیقی به سبک جزیرتی، عود ساز محوری است و اکثرا نوازنده عود، خود نیز خواننده گروه هستند. معمولاً گروه به نام خواننده شناخته می‌شود، مانند گروه علی محبوب یا گروه محمد منصور وزیری.

علی محبوب نوازنده چیره دست عود است. آهنگ‌های وی روی بخشی از موسیقی هرمزگانی تأثیر گذاشته و توسط خوانندگان زیادی در هرمزگان بازخوانی شده‌است. علی محبوب بعد از انقلاب اکثر کارهایش در شهر دبی اجرا می‌کند و در انجا هم چهرهٔ شناخته شده‌ای است.

اشعار آهنگ‌های علی محبوب یا سرودهٔ خودش بود، یا از اشعار شاعران قشمی مانند عبدالصمد شیب درازی، عبدالقادر سوزایی، حسن عبدالله هلری، شافعی (شاعر) و ابراهیم میرشکال استفاده می‌کرد و آهنگ می‌ساخت و بدین ترتیب به معرفی آنان می‌پرداخت.

یکی از آهنگ‌های اولین نوار ضبط شده از علی محبوب بود حدود ۳۵ پیش با ابیات زیر آغاز می‌شود

رسیدم اسکله بندر ام دی جونونش –
به قصد گردش و تفریح قدم امزد خیابونش

تهیه و گرداوری: رضا رضایی خوری

Related Singers - خواننده های مرتبط

Artist Songs - ترانه های خواننده

2

  1. رفتم به خونش هم زدر جوابی دا کی دم در ،،
    دل ب عشق تو سپارم که تو جانان منی ،،،
    تو بلوار سراسکله با فخری را برمه ،،،
    این آهنگها وچنتا دیگه از آهنگهای علی محبوب رو یادم هست تو ماشین زمان شاه تو آبادان گوش میکردیم ،خیلی حال میداد یادش بخیر ،سلامتی برای علی محبوب آرزو دارم

  2. درود بر شما. خاطره اجرای ترانه علی محبوب و اون نواختن عود که قبل از انقلاب در تلویزیون سیاه و سفید شاوب لورنس در آبادان می دیدم از ذهنم پاک نمیشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *